Każdego roku na drogach giną setki tysięcy istot – od zwierząt, niestety po ludzi. Dlaczego tak się dzieje? Głównie przez ludzką głupotę, ale nie tylko. Bardzo ważny jest odpowiedni montaż drogowych barier ochronnych i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czy stosuje się je tylko dla ochrony kierowców? Jakie jeszcze urządzenia BRD wyróżniamy?
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – Kogo mają chronić?
BRD, czyli urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego mają na celu chronić nie tylko kierowców, ale tez rowerzystów i pieszych. Takie urządzenia uratowały już miliony żyć. Dzięki wielu z nim pijany kierowcy nie uderzyli w dzieci wracające ze szkoły. Ludzie, którzy wpadli w poślizg na oblodzonej jezdni nie wjechali do rowu. Kierowca, który zasnął za kierownicą ciężarówki nie wjechał na jazdę z ruchem przeciwnym. Wymieniać sytuacji można wiele, w których montaż drogowych barier ochronnych i innych urządzeń ocalił życie. Właśnie, co zaliczamy do BRD?
Co zaliczamy do BRD?
Co bardzo ważne, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to nie drogowskazy, ani znaki typu stop czy ograniczenie prędkości. Wśród tych urządzeń wyszczególniamy:
- balustrady drogowe,
- bariery chodnikowe,
- bariery mostowe,
- progi zwalniające,
- pachołki,
- tablice kierujące i prowadzące,
- zapory drogowe,
- azyle narożne, segmentowe i inne,
- ograniczniki parkingowe,
- lustra drogowe,
- inne.
Kto zajmuje się montażem tych urządzeń? To praca wyspecjalizowanych firmy. Firmy, które w swojej ofercie posiadają tego typu produkty muszą posiadać specjalne certyfikaty i atesty jakości, szczególnie ważna jest zgodność z normą EN PN 1317.
Montaż drogowych barier ochronnych to jedno…
Oczywiście urządzenia wyżej wymienione mogą przyczynić Siudo uratowania czyjegoś życia, jednak patrząc na statystyki, widać, że nie zawsze BRD są wystarczające. Niestety, ludzka głupota nie zna granic. Wsiadanie do samochodu po pijaku staje się coraz częstszym problemem. Zanim wypijesz, pomyśl.