Mogilno

W Polsce jest wiele pięknych i interesujących miast.  Samo województwo kujawsko-pomorskie ma wiele do zaoferowania. Oprócz znanej wszystkim Bydgoszczy czy Torunia, Włocławka czy Inowrocławia warto powiedzieć o Mogilnie. Mogilno to niewielkie miasto położone w okolicy wielu jezior i zróżnicowanego ukształtowania terenu. Jaka jest jego historia?

Mogilno – Co tu ciekawego?

Nazwa miasta wywodzi się od rzeczownika mogiła. Jednak dawniej mówiąc o mogile nikt nie miał na myśli grobu. Dawniej słowo to rozumiane było jako wzniesienie czy pagórek. Mogilno należy do najstarszych osad pogranicza Wielkopolski.  Najwcześniejsze ślady jej istnienia pochodzą już z VII wieku. Początkowo było wsią służebną, ale dzięki położeniu na prastarym szlaku bursztynowym szybko stało się osadą targową. 17 maja 1398 r. król Władysław Jagiełło nadał rozwijającej się na wzgórzu osadzie prawa miejskie, które później potwierdzili: król Zygmunt Stary oraz król Jan Kazimierz. Wraz z nadaniem Mogilnu praw miejskich ustalono również jego herb. Jest to miasto, które wciąż się rozwija. Co ciekawego można tu zobaczyć?  I co oferuje okolica?

pamiątki Mogilno

Atrakcje

Jakie miejsca są chętnie odwiedzane przez turystów, a także miejscowych?

  • Fara – kościół św. Jakuba Apostoła
  • Klasztor pobenedyktyński
  • Park miejski z amfiteatrem letnim i fontanną
  • Zabytkowa linia kolejowa Mogilno – Orchowo
  • Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku

Mogilno może się pochwalić jeziorem w samym centrum miasta. I choć nie można się w nim kąpać, to widok jest przepiękny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, okolice miasta są zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu. Jeżdżąc po okolicznych wioskach można się zachwycać ilością lasów, jezior i pagórków.

Przyjemne ceny

Co ciekawe, opisywane przez nas miasto jest całkiem tanie w porównaniu z innymi, okolicznymi miejscowościami. I nie chodzi nam o same pamiątki Mogilno. Mieszkańcy Barcina czy Inowrocławia zauważają, że warto przyjeżdżać do Mogilna na zakupy – chodzi zarówno o ubrania, jak również jedzenie, rośliny i różne akcesoria do domu czy na ogród.

Similar Posts